Dovolenka 2024 s CK Globtour, Last minute, Zájazdy

Vaša skvelá dovolenka
pre predajcov
vstup

Tajomné Albánsko

Albánsko

Prečo práve Albánsko? Pre nás ešte málo objavená krajina. Krátky let z Bratislavy. Jadranské a Iónske more. Nekonečné piesočnaté pláže. Skadarské jazero. Albánske Alpy. 15 národných parkov. Betónové bunkre z čias komunizmu. Je toho rozhodne viac.

Z Bratislavy ste priamym leteckým spojením v Tirane za 90 minút a z letiska za necelú hodinu pri mori v meste Durrës .

Durrës (v rokoch 1913-1920 hlavné mesto), po Tirane druhé najväčšie mesto Albánska, je dôležitým prístavom na pobreží Jadranského mora, z ktorého denne vyplávajú lode smer Taliansko. Pre svoju polohu na pobreží Jadranu, rozsiahle pláže s jemným pieskom, množstvo historických pamiatok, rozvíjajúce sa služby a infraštruktúru sa Durrës stáva čoraz viac vyhľadávaným dovolenkovým miestom nielen domácich obyvateľov, ale aj turistov zo zahraničia. Pri potulkách mestom určite neujdú vašej pozornosti starobylé hradby, Benátska veža (Torra), Archeologické múzeum, divadlá, mešity aj kostoly a v neposlednom rade pozostatky najväčšieho rímskeho amfiteátra na Balkáne s kapacitou 20 tisíc osôb. V meste je množstvo kaviarní, obchodov i nákupné centrum.

Za návštevu určite stojí aj historické mesto Kruja, ktoré leží v nadmorskej výške 600 m n. m. a ponúka prekrásne výhľady na okolitú krajinu. Je známe ako rodné mesto albánskeho národného hrdinu Gjergja Kastrioti Skanderbega, ktorého sochu nájdete v centre mesta. Okrem hradu, Skanderbegovho múzea a Etnografického múzea sa tu nachádza aj starý orientálny trh plný remeselných výrobkov, cez vyšívané kroje, koberce, strieborné šperky, výrobky z medi, starožitnosti až po rôzne hudobné nástroje (husle, píšťaly, mandolíny…), ktorý ocenia milovníci nákupov.

Pár praktických informácií...

Do Albánska môžete cestovať s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Pred odchodom na dovolenku si nezabudnite skontrolovať platnosť cestovných dokladov, nakoľko musia byť platné ešte minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny.

Oficiálnou menou je albánsky lek. Za 1 EUR dostanete približne 125 ALL (lekov). Vymeniť si ich môžete hneď po prílete v zmenárni na letisku, na recepcii hotela alebo pre nás na nezvyčajnom mieste pri pokladni v supermarkete. Platby platobnou kartou nie sú veľmi rozšírené, odporúčam hotovosť.

Dohovoríte sa taliansky, grécky hlavne na juhu krajiny, kde je vzhľadom na blízkosť ostrova Korfu silná grécka komunita. A samozrejme úsmevom a rukami nohami. Albánci sú veľmi priateľskí a srdeční.

Strava je ovplyvnená gréckou, talianskou a tureckou kuchyňou. V prímorských oblastiach a oblasti jazier je častým pokrmom pečená ryba. Prevláda mäsitá strava, hovädzie, baranie, jahňacie mäso na rôzne spôsoby, k tomu porcia čerstvého šalátu alebo nakladanej zeleniny, miestne olivy a vynikajúce syry. To všetko sa zapíja domácou rakijou, vínom či koňakom Skanderbeg. Vodu na konzumáciu si kupujte balenú, neodporúča sa piť voda z vodovodu.

Týždeň dovolenky v tejto krajine rozhodne nestačí. Ako pasívny dovolenkár oceníte pláže s miernym vstupom do mora, slnečníky a ležadlá pre hotelových hostí zdarma, pobrežnú promenádu, množstvo kaviarní, reštaurácií, príjemné ceny a rušný nočný život. A tí dobrodružnejší môžu vyraziť napríklad na vysokohorskú turistiku.

Zvedavosť, očakávania, pochybnosti… Najchudobnejšia krajina Európy. Žobrajúce ženy a deti. Áno, aj to je Albánsko. Albánsko však robí z roka na rok obrovské pokroky. A tým, že túto krajinu navštívime, k tomuto pokroku prispievame. Dovidenia v Albánsku.