Dovolenka 2024 s CK Globtour, Last minute, Zájazdy

Vaša skvelá dovolenka
pre predajcov
vstup

Blog

Tajomné Albánsko

Albánsko…
Prečo práve Albánsko? Pre nás ešte málo objavená krajina. Krátky let z Bratislavy. Jadranské a Iónske more. Nekonečné piesočnaté pláže. Skadarské jazero. Albánske Alpy. 15 národných parkov. Betónové bunkre z čias komunizmu. Je toho rozhodne viac.
Z Bratislavy ste priamym leteckým spojením v Tirane za 90 minút a z letiska za necelú hodinu pri mori v meste Durrës .
Durrës (v rokoch 1913-1920 hlavné mesto), po Tirane druhé najväčšie mesto Albánska, je dôležitým prístavom na pobreží Jadranského mora, z ktorého denne vyplávajú lode smer Taliansko. Pre svoju polohu na pobreží Jadranu, rozsiahle pláže s jemným pieskom, množstvo historických pamiatok, rozvíjajúce sa služby a infraštruktúru sa Durrës stáva čoraz viac vyhľadávaným dovolenkovým miestom nielen domácich obyvateľov, ale aj turistov zo zahraničia. Pri potulkách mestom určite neujdú vašej pozornosti starobylé hradby, Benátska veža (Torra), Archeologické múzeum, divadlá, mešity aj kostoly a v neposlednom rade pozostatky najväčšieho rímskeho amfiteátra na Balkáne s kapacitou 20 tisíc osôb. V meste je množstvo kaviarní, obchodov i nákupné centrum.
Za návštevu určite stojí aj historické mesto Kruja, ktoré leží v nadmorskej výške 600 m n. m. a ponúka prekrásne výhľady na okolitú krajinu. Je známe ako rodné mesto albánskeho národného hrdinu Gjergja Kastrioti Skanderbega, ktorého sochu nájdete v centre mesta. Okrem hradu, Skanderbegovho múzea a Etnografického múzea sa tu nachádza aj starý orientálny trh plný remeselných výrobkov, cez vyšívané kroje, koberce, strieborné šperky, výrobky z medi, starožitnosti až po rôzne hudobné nástroje (husle, píšťaly, mandolíny…), ktorý ocenia milovníci nákupov.
Pár praktických informácií...
Do Albánska môžete cestovať s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Pred odchodom na dovolenku si nezabudnite skontrolovať platnosť cestovných dokladov, nakoľko musia byť platné ešte minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny.
Oficiálnou menou je albánsky lek. Za 1 EUR dostanete približne 125 ALL (lekov). Vymeniť si ich môžete hneď po prílete v zmenárni na letisku, na recepcii hotela alebo pre nás na nezvyčajnom mieste pri pokladni v supermarkete. Platby platobnou kartou nie sú veľmi rozšírené, odporúčam hotovosť.
Dohovoríte sa taliansky, grécky hlavne na juhu krajiny, kde je vzhľadom na blízkosť ostrova Korfu silná grécka komunita. A samozrejme úsmevom a rukami nohami. Albánci sú veľmi priateľskí a srdeční.
Strava je ovplyvnená gréckou, talianskou a tureckou kuchyňou. V prímorských oblastiach a oblasti jazier je častým pokrmom pečená ryba. Prevláda mäsitá strava, hovädzie, baranie, jahňacie mäso na rôzne spôsoby, k tomu porcia čerstvého šalátu alebo nakladanej zeleniny, miestne olivy a vynikajúce syry. To všetko sa zapíja domácou rakijou, vínom či koňakom Skanderbeg. Vodu na konzumáciu si kupujte balenú, neodporúča sa piť voda z vodovodu.
Týždeň dovolenky v tejto krajine rozhodne nestačí. Ako pasívny dovolenkár oceníte pláže s miernym vstupom do mora, slnečníky a ležadlá pre hotelových hostí zdarma, pobrežnú promenádu, množstvo kaviarní, reštaurácií, príjemné ceny a rušný nočný život. A tí dobrodružnejší môžu vyraziť napríklad na vysokohorskú turistiku.
Zvedavosť, očakávania, pochybnosti… Najchudobnejšia krajina Európy. Žobrajúce ženy a deti. Áno, aj to je Albánsko. Albánsko však robí z roka na rok obrovské pokroky. A tým, že túto krajinu navštívime, k tomuto pokroku prispievame. Dovidenia v Albánsku.

5.2. 2020 zobraziť viac

Baška Voda, najobľúbenejšie letovisko Makarskej riviéry

Baška Voda, ležiaca približne 10 km od mesta Makarska je považovaná za perlu Chorvátskeho pobrežia. Táto oblasť zahŕňa 3 obce ležiace na pobreží a dve v pohorí Biokovo. Práve pohoria dvíhajúce sa z morského pobrežia dávajú oblasti okolo mesta Baška Voda neopakovateľnú atmosféru. Stálych obyvateľov žije v tejto obci len 2 000. Počas letnej sezóny je tu ubytovacia kapacita pre 10 000 ľudí a Baška Voda ponúka mnoho možností pre zábavu, športy či relax. V mestečku nájdete čarovné centrum, prístav, trhy či napríklad aj múzeum mušlí, ktoré ukrýva tajomstvá Jadranu ale aj iných morí či archeologické múzeum dokazujúce, že táto oblasť bola obývaná už pred viac ako 3 000 rokmi. V meste určite neprehliadnite historické skvosty - chrám Sv. Lovra z roku 1750 a o niečo novší kostol sv. Mikuláša Pútnika z roku 1889. Ak chcete spoznať Makarsku, dovedie vás do nej príjemný chodník vedúci cez tieň píniových hájov. Po ceste sa môžete vykúpať na niektorej z nádherných okruhliakových pláží či zavítať do reštaurácie, kde vám ponúknu čerstvo ulovené miestne špeciality z rýb a morských živočíchov. Priamo v Baška Vode sa nachádza pláž ocenená modrou vlajkou - pláž Sv. Mikuláša. Je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi, keďže je vysypaná pieskom zmiešaným s okruhliakmi. Neďaleko sa nachádza aj nudistická pláž či pláž pre ľudí so zvieratkami. Po pláži sa môžete vydať smerom do mesta Brela, kde určite navštívte pláž Punta Rata, ktorá patrí medzi najkrajšie v Európe. Vedie sem prímorská promenáda, osvetlená aj večer a v mestečku vás privíta množstvo príjemných kaviarní a reštaurácií. Ak máte chuť spoznávať Chorvátsko ešte viac ako len v okolí mesta, môžete sa priamo z prístavu Baška Voda vybrať výletnou loďou na rybársky piknik na ostrov Brač. Ak budete mať šťastie, uvidíte delfíny či žraloka, ale zaručene si pochutíte na rybacích špecialitách. Ak do mesta zavítate v letných mesiacoch, možno sa vám pošťastí zúčastniť sa na procesiách sviatku sv. Antonína - 13. júna či na súťaži speváckych zborov pri príležitosti sviatku sv. Vavrinca 10. augusta.

31.1. 2020 zobraziť viac

Rovno v strede dvoch talianskych divov

Ak sa rozhodnete pre ubytovanie práve v stredisku Marina di Massa, ocitnete sa presne v strede medzi dvoma talianskymi miestami, ktoré by si nikto nemal nechať ujsť. Len polhodina cesty autom vás bude deliť od historického mesta s najšikmejšou vežou sveta Pisa. A ak sa vyberiete opačným smerom, presne rovnaký čas vám bude trvať cesta do národného parku zapísaného do zoznamu UNESCO, Cinque Terre. Cinque Terre (Päť zemí) Jeho návšteva bude nepochybne jedným z najkrajších zážitkov vášho života. Miesto na severe Talianska v oblasti Ligúrskeho pobrežia má veľa naj prívlastkov. Keď to miesto uvidíte, prvé čo vás napadne, je najčarovnejšie, najmalebnejšie a najfarebnejšie. A vy odtiaľ nebude chcieť odísť. Túto nevídanú krásnu scenériu tvorí skalnaté pobrežie dlhé 18 km. Okrem iného zahŕňa aj päť malebných rybárskych dediniek. Corniglia, Manarola, Monterosso Al Mare, Riomaggiore a Vernazza. Ich poznávacím znamením sú typicky farebné a terasovito natesno postavené domy na skalách. Týchto päť dedín bolo kedysi prístupných len po mori. Dnes je možné ich navštíviť vlakom, pešo po značkovaných chodníkoch, alebo loďou. Úzke uličky, malebné námestia a krásne pláže vás zaručene vrátia v čase. Práve kvôli ťažko prístupnému terénu si dedinky zachovávajú svoj osobitý ráz a črty dávnej minulosti. Závisí od vašej túžby po poznaní a chuti objavovať krásne miesta. Tu si určite každý návštevník príde na svoje. Ak sa rozhodnete pre návštevu čo len jednej dedinky, nebudete ľutovať. Farebné domy, lezenie po skalách, priezračné more, všade sa šíriaca vôňa miestnych jedál vo vás zanechajú nezabudnuteľné zážitky. V letných mesiacoch je potrebné vyzbrojiť sa veľkou dávkou trpezlivosti. Všade sa to hemží turistami, ktorí si vychutnávajú svoju šálky pravej talianskej kávy na každom kroku. Pisa Na brehu rieky Arno, len pár kilometrov od ligúrskeho pobrežia leží mesto Pisa. Patrí medzi najnavštevovanejšie mestá talianskej oblasti Toskánsko. Najväčším symbolom mesta a zároveň najnavštevovanejšou atrakciou je Šikmá veža v Pise. Stavba veže začala v roku 1178 a mala sa stať najväčšou zvonicou sveta. Už skoro po začatí prác sa zistilo, že základy sú položené na nestabilnej pôde. Snaha o jej vyrovnanie nebola úspešná. Stavba bola dokončená v roku 1372, ale v priebehu storočí sa nakláňala stále viac a viac. V súčastnosti je veža opäť otvorená pre verejnosť a jej vychýlenie sa podarilo znížiť z piatich metrov na tri metre.

31.1. 2020 zobraziť viac